Застосовуйте любов і добрий розсудок

 

Діти потребують провідництва. Вони не будуть досконалими. Не сподівайтесь ані замало, ані забагато. Правило поведінки повинно бути зрозумілим для них, справедливим і з милосердним визнанням. Пам'ятайте про їхній вік, бо вони будуть діяти відповідно до нього.


Не сподівайтесь, що діти будуть поводитись, як дорослі.


Павло каже, що, коли він був малолітком, він і поводився як малоліток (1 Корин. 13:11). Після встановлення відповідних правил, коли дитина усвідомить їх, завжди дотримуйтеся їх, щоб дитина знала, чого від вас сподіватися. Не змінюйте раптово впровадженні правила за вашою примхою. Коли покарання за непослух довго відкладатимете, дитина може зрозуміти, що порушувати дозволено, і схоче й далі це робити, щоб переконатись, як задалеко вона може зайти і як багато їй може зійти з рук. Так само й дорослий стає сміливим у злочині, коли кара здається запізнюється: "Суд над лихими людьми і їхніми вчинками не хутко діється, через те й не боїться серце людське чинити зло".

Якщо дисципліна не є справедливою і гідною, тоді загострюється почуття справедливості в дитини, вона буде ображатися і може навіть зненавидіти. Отже, дійте в справедливості й певності, загартувавшись любов'ю і милосердям. Єгова пам'ятає, що "наше тіло є порох; пам'ятаймо, що й дитина також є з пороху" (Екл. 8:11, АС; Пс. 103:13, 14).

Не дратуйте дітей

Деякі родичі часто прискіпуються до своїх дітей, говорять про одні й ті самі речі, які насправді не є дуже важливими, надокучають, дратують і обурюють такою поведінкою своїх дітей, роблячи їх бунтівниками і пригнобленими. Все це суперечить біблійній настанові родичам: "Батьки! Не дратуйте дітей своїх, а ростіть їх в науці й остереженні Єгови" (Ефес. 6:4; Колос. 3:21).

Якщо родичі наслідують дисципліну і авторитетну пораду Єгови, вони не будуть дратувати своїх дітей і знеохочувати їх згадками про неважливі речі. Не обкладайте дитину багатьма непотрібними заборонами, але тільки тими, що справді потрібні. Стримуйте, коли є на те причина, але ніколи - щоб просто показати свій авторитет.


Коли можливо, дозвольте їм вирішувати, робити власний вибір і хваліть за розважливість.


Якщо вони добре виконують призначене завдання, похваліть їх для заохочення. Чи не робить це Біблія, кажучи: "Гаразд, добрий і вірний слуго"? (Мат. 25:21). Іноді потрібен контроль часу й місця. Є час бавитися, є час гуляти, є час слухати, є час і навчатись. Отже, пильнуйте час і місце для добра кожного (Прип. 29:15).

Підсумовуючи думки про важливість дисципліни, виконуйте її в любові, а не в гніві, з криком і бійкою (Прип. 15:1). Покарання може змінюватися відповідно до настрою, покірності або впертості дитини.

Лозина для покарання

Що ж стосується використання лозини, то можна вважати, що через поширення злочинності серед молоді багато дитячих психологів змінюють свій погляд на фізичне покарання, повертаючись до використання лозини. Багато з них були змушені визнати, що лекції на материнських колінах не мають такого тривалого ефекту, як на колінах батька.

Але ж коли Біблія говорить про лозину, що карає, то це не обов'язково означає справжню лозину, різку. У широкому сенсі це означає батьківську владу. Цей виховний вплив може проявлятися у кількох формах. Яку б форму ви не обрали, завжди треба діяти в любові і милосерді і ніколи - у гніві або суворій справедливості.

Ніколи не намагайтеся виконати повну міру покарання, на яку дитина могла навіть справедливо заслужити. Ми наводили приклад з Єремії 10:23, але тепер перечитайте, що сказано у вірші 24 (АС): "О Єгово, я знаю, що людська дорога не в її волі, не спроможна сама собі людина вказати правильний напрям. Карай же мене, Єгово, та не без міри, не в гніві Твоєму, щоб не обернув мене на ніщо".

Отже, батьки, коли ви караєте ваших дітей, робіть це в любові і милосерді, але не з гнівом або повною силою. Як християнин, ви є не під гострою справедливістю, але під божественним милосердям, тож мусите засвідчити це милосердя й іншим, а передусім вашим дітям, недосконалість яких і здатність помилятися походять здебільшого від вас самих і ваших попередників.

Використовуючи лозину батьківського права, якщо ви маєте більше як одну дитину, оминайте односторонність у покаранні, інакше ви можете породити ненависть одної дитини щодо іншої. Брати Йосифа думали, що батько Йосифа був прихильним лише до нього і внаслідок цього зненавиділи Йосифа (1 Мойс. 37:3, 4). Старший брат обурювався, коли думав, що його батько засвідчує прихильність до блудного сина (Луки 15:25-30). Ставлячи одну дитину за приклад другій, ви можете мимохіть зробити так, що ту зразкову зненавидять інші.

Виховання в любові

Родичі! Дуже необхідно, щоб ви показали вашим дітям, що ви любите їх. Нещодавно "Нью Йорк Таймс" написав, що 34 безбатченки померли через брак материнської любові. Книжка про ефективність виховання в новочасній психології, яку тепер пропонують шкільним вчителям, додає: "Мусимо визнати, що старомодна шкільна вчителька, яка просто любила дітей, допомагала своїм учням, є більш успішною. Журнал "Лук" пише, що всі "правила й методи для виховання дітей важать значно менше, ніж атмосфера, оточення і настрій вдома".


Товариство Нового Світу наголошує на любові і духові Єгови як необхідності у вихованні дітей для життя вічного.


Батьки! Любов не показують через вихлюпування безміру своїх почуттів, говоріння дитячою мовою, дозвіл кожної примхи дитини або виконання кожної її матеріальної забаганки. Пещення не є любов'ю. Це виробляє в дитини хотіння. Про дітей говориться як про насліддя Єгови, подібно до оливної рослини на столі. Діти потребують ніжної опіки, щоб росли і давали плід. Вони є плодом материнської утроби. Слово Єгови каже нам, що плід уст наших повинен хвалити Його, і плід утроби повинен робити так само (Пс. 127:3; 128:3; Євр. 13:15).

Чи ваші діти прославляють Єгову? Якщо ви будете прославляти Єгову, то й вони, звичайно, будуть. Допоможіть їм, покажіть їм дорогу, скеруйте їх, дайте добрі поради, добрі приклади, виправте їх, коли потрібно, і провадьте їх у вічне життя з товариством Нового Світу.

Вони можуть пишатися досягненням ваших прикладів і знайдуть радість у наслідуванні їх. Як Маной молився про провідництво у вихованні Самсона, ви також моліться про провідництво Єгови, щоб виховати ваших дітей (Прип. 17:6; 20:7 АТ; Суд. 13:8).