Що Біблія говорить про Марію?

 

«Радуйся, благодатна, Господь з Тобою!». З цим зворушливим привітанням ангел Гавриїл звернувся до скромної дочки Іллі в місті Назареті більш як 2000 років тому. Вона була молодою дівчиною з бідної сім'ї, батько назвав її Марією, що означає «гірка».

Вона була заручена, щоб вийти заміж не за знатного правителя, а за теслю Йосипа, не багатого, простого чоловіка, як і вона сама. Тоді чому ж ангельський посланець від Всевишнього Бога назвав її благодатною? Або чому її двоюрідна сестра Єлизавета під дією Святого Духа вигукнула Марії: «Благословенна Ти між жонами?» (Луки 1: 28, 41, 42, Огієнко).

Відразу ж викиньте з голови будь-яку думку про те, що Марія була благословенна так званим непорочним зачаттям, яке звільнило її від плями Адамового гріха. Вона народилася такою, як усі інші дівчатка.

Що ж стосується успадкованих недосконалостей, викликаних первородним гріхом Адама, вона нічим не відрізнялася від царя Давида, який заявив: «Отож я в беззаконні народжений, і в гріху зачала мене мати моя» (Пс. 50:7). Тому теорія богословів, що Марія народилася бездоганно досконалою, не має найменшої підтримки Писання. У Біблії є безліч доказів протилежного. Тоді яким чином ця жінка була благословенна більше за інших дочок Єви?

Благословенна між жінками

Згідно з іудейським законом, Марія вважалася дружиною Йосипа, хоча вона все ще жила зі своїми батьками. (Мат. 1:18) Під час заручин, що передували шлюбу, до неї прийшов посланець Господа з радісною новиною. «А Ангел промовив до неї: «Не бійся, Маріє, бо в Бога благодать ти знайшла! І ось ти в утробі зачнеш, і Сина породиш, і даси Йому ймення Ісус. Він же буде Великий, і Сином Всевишнього званий, і Господь Бог передасть Йому престол Його батька Давида. І повік царюватиме він у домі Якова, і царюванню Його не буде кінця» (Луки 1:30-33).

Після такої приголомшливої звістки можна собі лише уявити здивування та сумнів, змішані з емоціями – усе змішалося в голові й на обличчі цієї скромної дівчини. Не знаючи, що сказати, розум прийшов їй на допомогу. «А Марія озвалась до Ангела: «Як же станеться це, коли мужа не знаю?...» І Ангел промовив у відповідь їй: «Дух Святий злине на тебе, і Всевишнього сила огорне тебе, через те й Святе, що народиться, буде Син Божий».

Щоб допомогти їй позбутися сумнівів у цьому питанні, ангел сказав: «А то твоя родичка Єлизавета, і вона зачала у своїй старості сина, і оце шостий місяць для неї, яку звуть неплідною. Бо для Бога нема нічого неможливого!» (Луки 1:34-37).

Марія відразу ж прийняла привілей служіння охоче й радісно, ​​з усією лагідністю та смиренністю. «Я ж Господня раба: нехай буде мені згідно зі словом твоїм!». І з цими словами вона поспішила в горбистий край Юдеї, в дім Єлизавети, де побачила все точно таким, як описав ангел. Яка радість і веселість сповнили серце і розум Марії! Переповнені радістю, її вуста видавали чудові слова хвали (Луки 1: 38-55).

Стає дружиною Йосипа

Потрібно було, щоб незаймана людина забезпечила людське тіло Ісуса, бо це було одним зі знамень, передбачених пророком (Іс. 7:14; Мат. 1:22, 23). Але чому потрібна була заручена, а не вільна діва? Щоб забезпечити прийомним батьком, тілесним нащадком Давида, який міг би передати дитині законне право на престол Давида.

Йосип був таким нащадком через Соломона, як свідчить історик Матвій. Лука повідомляє, що мати Марія також походила з коліна Юдиного і була нащадком Давида через його сина Натана. Таким чином, права спадкоємця Ісуса були підтверджені подвійно (Мат.1:2-16; Луки.3:23-34). Ось чому ангел запевнив Йосипа, що він повинен без вагань взяти Марію за законну дружину, навіть якщо вона вагітна (Мат.1:19-25).

За податковим указом кесаря ​​Августа, Йосип та Марія були змушені вирушити до Вифлеєму для реєстрації. Там, у тісноті, Марія народила свого первістка. Пастухи з полів прийшли вшанувати новонародженого Ісуса і віддати хвалу Його Батькові, життєдателю Єгові.

Після сорока днів очищення, за законом Мойсея, Марія вирушила до Єрусалимського храму, щоб спокутувати свої гріхи (Луки 2:22-24; Лев.12). Це доводить, що вона не була «непорочною матір'ю Божою». Її природні вади мали бути спокутувані принесеними жертвами. Перебуваючи в Єрусалимі, Симеон, чоловік праведний і благочестивий, і літня пророчиця Анна благословили Марію та поклонилися Божому Сину. Ці події ще більше підкреслюють, що мати Марія не була центром притягання і поклоніння (Луки 2: 25-38). Згодом і волхви зі Сходу прийшли вшанувати її сина (Мат. 2:1-12).

Після втечі до Єгипту та перебування там до смерті злого Ірода батьки Ісуса повернулися у маленьке місто Назарет та оселилися в ньому (Мат. 2:13-23; Луки 2:39). Саме там Марія виховувала Ісуса у побожних сімейних умовах. Вона подарувала Ісусові рідних братів та сестер.

У Марії були інші діти

Ви цього не знали? Про це ясно сказано у Біблії! Під час своєї подорожі з села в село Ісус прийшов у своє рідне місто в Галілеї, де всі Його друзі дитинства впізнали Його. «Чи ж Він не син теслі?» – запитували вони. «Чи ж мати Його не Марією зветься, а брати Його Яків, і Йосип, і Симон та Юда? І чи ж сестри Його не всі з нами?» (Мат.13: 55, 56).

Назаряни мали на увазі тілесну сім'ю, яка жила в їхньому селі: Йосипа теслю, його дружину Марію та їхніх синів і дочок які, як вони знали, були рідними братами та сестрами Ісуса. Ніхто з тих, хто вивчає Біблію, не повинен обманюватися, думаючи, що ці брати і сестри були двоюрідними.

Вони також не були Ісусовими духовними братами, Його учнями, бо в Івана 2:12 проведено чітку різницю між цими двома групами, а саме: «Після цього пішов Він Сам, і мати Його, і брати Його, і Його учні». «А іншого з апостолів я не бачив, крім Якова, брата Господнього» (Гал. 1:19). Оскільки в Писанні говориться, що Йосип до того «…не знав її, аж доки Сина свого первородного вона породила…». Зрозуміло, що він «знав» її опісля, тож він і був батьком Маріїних інших дітей (Мат. 1:25). Саме тому в Луки 2:7 Ісуса названо її «Первенцем».

Виховання Ісуса

Як хороша мати, Марія старанно навчала та наставляла своїх дітей у праведності. Вона знала прислів'я: «Привчай юнака до дороги його, і він, як постаріється, не зійде з неї» (Пр. 22:6).

Вона старанно вивчала натхненні Писання, що видно з її спонтанного висловлення під час вітання Єлизавети (Луки 1:46-55). З цієї нагоди Марія повторила слова з молитви Анни й продемонструвала добре знання псалмів, історичних та пророчих книг та закону Мойсея (1 Сам. 2:1-10; 1 Мойс. 30:13; Пр. 31:28; Мал. 3:12). Пророчі події та вислови вона запам'ятала, зберегла у своєму серці, розмірковувала над ними й таким чином була готова дати належне повчання хлопцеві Ісусові (Луки 2:19,33).

Коли Ісусові було всього 12 років, він здивував вчителів у храмі своїм знанням Писання. Однак обставини, за яких Ісус відокремився від батьків під час Пасхи, викликали зауваження з боку Його матері: «Дитино, чому так Ти зробив нам? Ось Твій батько та я, зажурені, шукали Тебе...». Юнак Ісус пояснив свою проповідницьку діяльність, і ці слова Марія також зберегла у своїй пам'яті. Однак Ісус навчився послуху щодо своїх батьків: «І пішов Він із ними, і прибув у Назарет, і був їм слухняний» (Луки 2:42-52).

Марія як учениця Ісуса

Лагідність, чистота серця і розуму Марії, її щира любов і відданість Богу, відсутність егоїстичного прагнення сіяти завдяки своєму унікальному служінню – все це виявляється в тому, що вона стає відданою ученицею Ісуса.

Досліджуйте Писання – і ви не знайдете її з німбом, що сидить на троні в образі «цариці-матері» або «мадонни», що купається у світлі слави, яка йде від Христа. Швидше ви побачите її далеко на задньому плані, поза увагою громадськості (Йоана 2:12; Мат. 13:53–56).

Ісус присік ще з початку будь-який язичницький культ Марії серед своїх послідовників. «Коли Ісус це казав, одна жінка з натовпу голосно промовила: «Блаженна мати, яка носила та годувала Тебе». Він відповів: «Справді, блаженні ті, що слухають Слово Боже та виконують його» (Луки 11:27, 28, НПУ). Знову ж таки, на весіллі Ісус сказав Марії: «Що тобі, жоно, до Мене?» (Івана 2:4). Сьогодні ми могли б сказати: «Що тобі до того?» Сучасні переклади свідчать: «Залиш цю справу в Моїх руках» (Веймут); «Не намагайтеся керувати мною» (Амер. Переклад).

Коли один зі слухачів Ісуса перервав його проповідь і сказав, що його мати й брати стоять осторонь і хочуть поговорити з ним, Христос просто зробив жест у бік своїх учнів і сказав: «Ото Моя мати та браття Мої! Бо хто волю Мого Отця, що на небі, чинитиме, той Мені брат, і сестра, і мати!» (Мат.12:46-50; Марка 3:31-35; Луки 8:19-21). Звичайно, Ісус ніколи не зробив би такого порівняння, якби у Нього не було рідних братів і сестер – дітей Його матері!

Привілей і благословення Марії

Отже, винятковий привілей і благословення, якими користувалася Марія, полягали в тому, що вона спочатку народила людське тіло Ісуса, стала матір'ю, виховала маленьку дитину і, врешті, через зв'язок із Богом по вірі, стала ученицею і духовною сестрою Христа.

Коли ми читаємо про Марію в Біблії, ми не бачимо, як перед нею припадають і поклоняються як «Богоматері», «Пресвятій Діві», але ми бачимо її у верхній кімнаті разом з іншими вірними жінками, апостолами та іншими її синами, які поклоняються Богові та Його Сину Ісусу Христу (Дії 1:13,14).

З часом Марія померла, її тіло повернулося у порох. Як і інші ранні християни, вона чекала, доки Бог свого часу воскресить її як духовне створіння для життя на небесах (1 Кор.15:44, 50; 2 Тим. 4:8; Об'яв. 11:15-18).