Слово до дітей

 

Що ж ви тепер думаєте, діти? Чи може те, що велика громада дорослих і сварливих людей вигадують більше способів, як би то обмежити вас і зробити ваше життя жалюгідним? Ні, ми не виступаємо проти вас, а, навпаки, за вас, щоб ви були сильні, щоб вас примирити між собою, щоб ви служили Богу й береглися від сатани. Всі, хто любить Єгову, мусять сходитися разом, щоб допомагати одні одним виконувати Божу роботу.


Якщо ви, діти, були об'єктом нашої розмови, то це тому, що ви є об'єктом нашої любові.


Ну, добре, скажете ви, якщо ви, дорослі, любите нас, то чому вся ця промова - про дисципліну, зокрема про покарання? Чи це, діти, не доторкнулося вашого вразливого серця? Але щоб дістатися аж до суті справи, варто придивитися до звірят, котрих ви, діти, так любите.

Біблійна ілюстрація виховання

Мудрість Єгови видна у діях Його творінь. Отже, спостерігаючи за поведінкою звірят, цим ми не принижуємо спосіб свого мислення, не прирівнюємося до них, а робимо це, щоб збагнути розум Божий. Нам сказано йти до мурашки, щоб навчитися бути працьовитими; поглянути на сарану - і взяти приклад єдності. Отож ми згодні з Писанням: коли ми проаналізуємо виховання деяких звірят, подивимося на те, як звірі виховують своїх дитинчат, то побачимо, що відбувається воно за Богом даним їм інстинктом (Рим. 1:20; Прип. 6:6-8; 30:27; Йоіла 2:7, 8).

Коли батьки навчають своїх звірят, то вони знають про обмеженість своїх малих, знають, що спершу вони не в силі виконати багато чого. Отже, вони дають початкові знання своїм малим. Це можна назвати дитячим садком. Наприклад, ластівка ловить комашок у польоті. Та це надто важко для молодих пташок, отже, родич птах ловить комахи, нависає над гніздом або сідає біля молодих пташок, кидає комах, а молоді пташата вилітають і ловлять помалу поживу. Невдовзі вони зможуть ловити і свою власну поживу в повітрі.

Мати лисиця після відлучення лисенят приносить впійману мишу чи іншу поживу в нору. Пізніше вона залишає її на вході, і разом з тим, як діти підростають, вона залишає поживу все далі і далі від нори, щоби навчити дітей своїх шукати цю поживу. Наприкінці цього навчання родич лис ховає здобич під листям і сміттям і так розвиває в молодих лисенят навики нюху і зору. У цих та багатьох інших випадках молоді навчаються більше, а родичі роблять менше. Так стається і з вами, діти. Вам потрібне виховання ваших батьків. Коли ви навчитесь більше і набудете досвіду, вам буде дозволено робити більше й більше. Чим більше ви набудете здібностей, тим меншим буде контроль батьків.

Приклади дисципліни

Але що можна сказати про дисципліну в лісі? Ми мусимо зауважити факти: ці матері тварин є старомодними, і, здається, що вони не читали жодних новочасних книжок про психологію дитини, бо вони, напевно, ще й карають своїх малих.

Надокучливість

Матері тигриці, наприклад, надокучило, коли одне з її малих лапою дряпало її. Вона намагалася ігнорувати ці збитки, але врешті взяла за голову малого в свій рот, стиснула й потрясла його. Перелякане тигреня запхикало. Ваша мати, діти, можливо, ніколи не мала потреби брати вашу голову до рота, але ви, можливо, отримали прочухана, коли ви надокучали їй без упину, коли вам сказано було не робити цього.

Непосидючість

Чи хтось із вас, діти, отримував на горіхи, за те, що не сидів тихо під час зібрання? Якщо ви такі неспокійні, можете скористатися прикладом молодого оленя. Його мати навчає прикидатися мертвим, тобто сидіти нерухомо протягом багатьох годин. Іноді ті молоді оленята не послухають матір і рухнуться. А коли зроблять це, тоді відчувають на собі покарання від гострих маминих ратиць.

Надмірна сміливість

Чи ви, діти, були коли-будь покарані вашою матір'ю за вашу надмірну сміливість, зробивши під час гри щось таке, що могло б зашкодити вам? Якщо так, то ви маєте спільника у вашому горі. От молодий коала, схожий на молодого ведмедя, але тільки значно менший, потрапив у загороду зі своєю матір'ю. У тій загороді було дерево, і дитинча коали вилізло на тонке галуззя, на яке мати не могла вилізти. При першій нагоді мати спіймала малюка й покарала так сильно, що його плач можна було чути далеко. Опісля малий оминав тонкі галузки.

Непослушність

Кілька років тому в Секвойському національному парку, що в США, міщани вивозили залишки сміття на одну з лісових галявин, і ведмеді приходили туди великими зграями, щоб попоїсти. Одного разу прийшла і мати ведмедиця з двома ведмежатами. Однак перед тим, як піти туди, де їли дорослі ведмеді, вона висадила своїх малят на високе дерево. Чомусь одне із них злізло, але мати миттю прибігла й ударила його лапою так, що воно аж перекинулося. Опісля воно швидко вилізло на дерево, і вже обоє залишалися там доти, доки ведмедиця не попоїла. Тільки після її повернення мама дала їм знак злізати додолу.

Чи пам'ятаєте писання, які ми навели раніше, які настановляють родичів карати дитину, бо кара не заб'є її, а визволить від гробу? Саме це ота мати-ведмедиця й зробила. Вона покарала малого; це не забило його, а врятувало від смерті. Коли б те ведмежа було пішло туди, де великі ведмеді їли, тоді ті великі злющі ведмеді забили б його.

У тваринному світі немає злочинства між молоддю, тому що там немає злочинних матерів. Вони не щадять лап, але й не псують молодих. Бо карають, щоб вберегти своїх дітей. Вони віддали б життя за своїх малих, як і ваші родичі померли б і за вас. Однак вони карають своїх дітей, як і ваші батьки карають вас.

У лісі перша помилка часто може стати останньою. І якщо звірятка не послухають своїх мам, вони можуть стати харчем для інших звірів. Отже, хоч воно і неприємно - бути покараним, але це все ж краще, аніж бути з'їдженим.

Лев, що рикає

Ви, діти, може, і не думаєте так, але є одне дике створіння, яке хотіло б проковтнути вас. Петро остерігає всіх нас проти нього, кажучи: "Бо противник ваш, диявол, як лев, що рикає, - ходить і шукає, кого б проковтнути" (1 Петр. 5:8). Він шукає вас, тому що ви любите Єгову. Диявол ненавидить Єгову, і тому він хоче поглинути кожного, хто любить Єгову.

Отже, як дика тварина-матір тримає дисципліну у ставленні до своїх малих, щоби зберегти їхнє життя, так ваші батьки дисциплінують вас, щоби вберегти вас від злого диявольського наміру. Матір звірят навчає і тримає дисципліну в гармонії з інстинктом, даним їй Богом; ваші батьки навчають і тримають дисципліну щодо вас в гармонії з біблійними порадами, даними їм Богом.

Важливі Біблійні приклади

Коли ваші батьки люблять вас по-теократичному, вони будуть виховувати вас, як були виховані молоді - Самуїл, Єремія, Тимофій і Ісус. Вони будуть направляти вас геть від злих звичаїв. Як-от, таких, як колись лукаві хлопці, що прийшли юрбою в Содом, щоби напасти на Божих ангелів і поповнити неморальні вчинки (1 Мойс. 19:4, 5).

Ваші родичі будуть захищати вас від фальшивої релігії, щоб ви не були такими, як діти Ізраїлю, що розсердили Єгову, про що Він каже: "Дітвора збирає дрова, а батьки запалюють вогонь, жіноцтво ж замішує тісто, щоб напекти пиріжків небесній цариці та приносити жертву чужим богам на досаду мені" (Єрем. 7:18).

Ви не бажаєте глузувати з слуги Єгови, як молодики зробили з Йова. Він сказав: "Тай малі діти мене за покидька вважають; я підведуся, а вони збиткуються з мене" (Йова 19:18). Насміхатися зі слуги Божого означає зневажати його, як це робила юрба дітей, що насміхалася з Єлисея, кажучи: "Йди вгору, лисий". Єгова вчинив так, що вийшли ведмедиці з гаю та й роздерли сорок двох злочинних дітей (2 Царів 2:23, 24).

Це може здаватись страшною карою за прозивання когось лисим, але там було замішане щось більше, ніж просто зневага. Це була насмішка “йди вгору”, що викликала божественну помсту. Це означало, що Єлисею велено йти вгору, як відбулося це з Ілією (2 Цар. 2:11). Це показало невіру в чудо Єгови у випадку з Ілією, і це була насмішка з Єлисея, щоб зробив те саме. Воно могло також вказувати, що Єлисей повинен йти вгору так, як це зробив Ілія, і в такий спосіб суспільство могло б позбутись його. Це було нагадуванням, що його присутність небажана, отже, щоб він забрався з території.

Правдоподібно, що дорослі були відповідальні за цей злочин, а дитяча зневага була наслідком думок дорослих, хоч дорослі релігійні противники не підбурювали безпосередньо. Та, як би там не було, діти були покарані за своє блюзнірство.

Причина бути слухняними

У Приповістях 20:11 зазначено: "Можна вже змалечку визначити за тим, чим дитя займається, чи праведні і чисті будуть вчинки його". Коріться вашим батькам тому, що вони хочуть цього.


Це є добрий привід, але є ще кращий: слухайте їх тому, що Єгова хоче, щоб ви слухали.


Він промовляє до вас: "Діти, слухайте своїх батьків у Господі, це бо по правді. "Поважай батька твого й матір" - це перша заповідь із обітуванням: "Щоб добре тобі було, і ти мав довгі літа на землі" (Ефес. 6:1-3).

Звірята мусять слухати, щоби довго жити; тут Єгова каже вам слухати, якщо ви бажаєте жити на землі. Чи ви любите Єгову? Тоді коріться Йому (1 Йоана 5:3). Він каже: Слухай "родичів в єдності з Господом". Отже коріться вашим родичам, що є Свідками Єгови. Якщо це часом і важко виконати, виконуйте все одно, але вважайте це за послух для Єгови.

Бог каже жінці бути послушною для чоловіка, а рабові бути послушним для його пана. Як жінка й раб повинні дивитись на цей послух для чоловіка й пана? Жінці сказано робити це "як для Господа". Рабові сказано робити це "як для Христа". Ви, діти, будьте слухняними для батьків, "як для Єгови", вчиняючи це щирою душею для Нього (Ефес. 5:22; 6:5-8; Кол. 3:23, 24, НВ). Цим ви також служите Єгові. Прийняти докір і дисципліну - означає жити, коли ж "не слухаєте батьків", то можете померти (Прип. 15:10; 29:1; Рим. 1:30, 32).