Як правильно молитися?

 

• Як ми повинні молитися?
• До кого ми повинні засилати наші молитви?
• Чи є якісь особливі вимоги для звичайних людей, щоб їх почув Всемогутній?

Відповіді на ці та інші запитання знаходимо в Біблії – книзі знання. Оскільки наше життя залежить від Творця, то необхідним є навчитися, як можна наблизитися до Нього в молитві.

До кого молитися?

Для роду людського молитва не є щось нове. Уже від початку стало зрозумілим для праведних людей, що різні справи, які траплялися в їхньому житті, не могли бути розв’язані своїми силами. Тому Єремія писав: “Знаю, Господи, що людська дорога не в його волі, і не здоліє сам про себе чоловік давати напрям ступням своїм”. (Єрем. 10:23).

Праведний чоловік Авель першим зауважив це. З упевненістю він приніс приємну жертву зі словами благання й хвали. Потім були й інші, що шукали Бога з допомогою молитви. Між такими був горем пригнічений Давид. Оточений ворогами, він молився: “Господи, вислухай молитву мою, нахили вухо до благання мого! Вислухай мене по вірності Твоїй, по справедливості Твоїй!” (Псал. 143:1). Коли Бог визволив його, то Давид сказав слова, що стались потіхою для нас сьогодні, кажучи: “Господь близько до всіх, хто кличе Його, до всіх, хто кличе Його в правді”. (Псал. 145:18).

Пророк Йона, що був у череві великого кита, мабуть, розумів, що він сам не в силі вибратись із того становища, котре вважав за безнадійне. Каючись, “молився Йона Господеві з черева кита. І повелів Господь киту викинути Йону на сушу”. (Йони 2:1,10).


Так і сьогодні ─ люди повинні зрозуміти свою залежність від Господа.


Хто вислуховує молитви?

Однак тут потрібно наголосити, що це Єгова, а не якийсь поганський бог, що може вислухати молитви Своїх слуг.

Яскравий приклад цього, наведений в 1Царів 18, де пророки поганського бога Баала благали безперестанку божество, щоб вогонь зійшов з неба, хоч і марно. Хоча вони молились зранку до вечора, Баал не зміг відповісти на їх молитву. Потім пророк Ілля помолився до Живого Бога Єгови, Який “може зробити значно більше над усе, чого просимо або думаємо” (Ефес. 3:20). Єгова вислухав і послав вогонь, який цілковито спалив жертву, хоча вона навмисно була змочена водою як охорона проти якогось підступу.


Тільки один Єгова може вислухати молитви людей, Своєю силою Він може проникнути в думки наших сердець.


Перебуваючи в неволі пророк Неємія сумував щодо стану розбитих мурів Єрусалимських. Його думки перервав цар, в якого він був слугою, і котрий домагався знати причину сумного обличчя Неємії. Поки він розкрив своє бажання відбудувати ті мури, “Неємія молився до Бога небесного” (Неємії 2:4), і хоч тієї молитви не чув цар, зате її чув і вислухав Бог. Добре про це сказав Давид: “Ти слухаєш молитву нашу; до Тебе прийде всяке тіло”. (Псал. 65:2).

Молитва повинна бути щирою і на добро, бо в іншому випадку “... прохаєте та не одержуєте, бо прохаєте на зле, щоб ужити на розкоші свої”. (Якова 4:3).

Чиї молитви почуті Богом?

Усі люди є недосконалі й грішні. Як тоді хтось може приступити до досконалого та праведного Бога? Біблія ясно говорить Рим. 3:10, що “нема праведного нікого“; а в Прип. 15:29 сказано: “Далекий Господь від безбожних, молитву ж праведних він слухає.” Коли Бог вислуховує тільки молитви праведних, а праведного нема нікого, то чиї молитви будуть вислухані?

Писання каже, що були люди, молитви яких були почуті Єговою, і Бог не забарився з відповіддю. Без винятку, всі вони мали непохитну віру в існування Єгови та в Його силу й готовність допомогти тим, що шукали Його дороги. Вони вірили, що Він у силі сповнити Свої обітниці, хоча з людської точки зору вони здаються неможливими. За таку віру Бог почислив їх за праведних. Коли віра Авраамова скріпила його надію, що Бог дасть йому сина в його старім віці, Бог “полічив йому те за праведність” (1Мойсея 15:6).


Віра має бути заснована на знаннях Божого Слова.


У призначенім часі Бог послав Свого Єдинородного Сина ─ Ісуса Христа, що віддав Своє життя, щоб воно послужило, як викуп людства від гріха. Отже, ті, що прийняли цей розпорядок любові, отримали новий спосіб приступу до Бога в молитві, що є єдиною дорогою, відчиненою для людини. На це указав Сам Ісус, коли сказав: “Ніхто не приходить до Отця, як тільки Мною”. (Йоана 14:6).
Ісус заперечує те, що всі молитви можуть дістатися до Єгови “задніми дверима”: через папу в Ватикані, через різних “святих”, та навіть через Марію – матір Ісуса. Жодне писання не підтверджує цього. Ісус сказав: “Коли чого проситимете в ім’я Моє, Я зроблю.” (Йоана 14 :14).

Тож і не дивно, що так багато людських молитов не приносять ніяких наслідків.

Інші причини

Є ще інші причини, чому Бог відкидає деякі молитви: “Хто вухо відхиляє, щоб не слухати закону, того й молитва хіба лиш гидота”. (Прип. 28:9).

Божа заповідь каже: “не вбиватимеш”, а священники, що нехтують Божим законом, виповідають довгі молитви, щоб держава, в якій вони живуть, була найуспішніша в убиванні людей. Порушуючи віковічну угоду, вони благословляють людей та зброю на вбивство і освячують війни. Чи Єгова ласкаво дивиться на такі протилежні вчинки? “Як ви примножуєте молитви ваші, то Я їх не чую, ваші бо руки повні крові”. (Ісаї 1 :15).

Ісусові учні розуміли важливість молитви. Вони просили Його навчити їх молитися. Ісус дав вказівки, що необхідні християнам на сьогодні. (Луки 11:1-4). Коли ми роздумуємо над цими вимогами, то повинні підпорядкувати себе під них, хоча б довелося змінити теперішній спосіб молитви.

Деякі вказівки щодо молитви розміщені в 6 розділі Євангелії Матвія. Ісус сказав: “І коли молишся, не будь таким, як лицеміри: бо вони люблять молитись стоячи в школах та розхідних вулицях, щоб їх бачили люди. Істинно глаголю вам: мають вони нагороду собі. Ти ж, коли молишся, увійди у хатину твою та, зачинивши двері, помолись Отцю твоєму потай, а Отець твій, що бачить потайне, віддасть тобі прилюдно”.


Навчаючи молитись потайно, Ісус звернув увагу, що прилюдні молитви, з наміром, щоб їх бачили люди, ─ це марнота.


Бо метою більшості молитов за перемогу, мир і добробут, проголошених зарозумілою пишномовною мовою по радіо і в часописах, є звернути увагу на тих, що виповідають ті молитви.


Бог не слухає їх і не є задіяний в їх інтересах.


“Як же молитесь, – Ісус навчав Своїх учеників, ─ не говоріть багато, як погани; бо вони думають, що за довгі молитви будуть вислухані. Не приподоблюйтесь до них; бо Отець ваш знає, чого вам треба, перш ніж просите в Нього”. Погани, буддисти і лами вживають для молитов колесо, порожній барабан, в котрий в середину вставляють молитви і вважають, що вони вимовляються при кожному повороті колеса. Сьогодні мільйони людей наслідують такий самий спосіб, використовуючи вервиці та повторювання молитов із молитовників.

Зразкова молитва

Ісус далі звернув увагу на взірцеву молитву: “Отче наш, що на небі! Нехай святиться (прославляти, возвеличувати, поклонятися) ім’я Твоє. Нехай прийде Царство Твоє. Нехай буде воля Твоя як на небі, так і на землі. Хліба нашого насущного (надістотного) дай нам сьогодні. І прости провини наші, як ми прощаємо винуватцям нашим. Не залиш нас у спокусі, але вибав нас від лукавого. Бо Твоє єсть Царство і сила, і слава навіки. Амінь” (Матвія 6:9-13).

Це слова несамолюбної молитви. Звертаючись до Бога “Отче наш “, ми визнаємо, що є ще інші діти Божі. Хто так молиться, той повинен прийняти викуп Ісуса Христа.
Оправдання імені Єгови і Його Верховної влади є найбільша наука в Біблії, через те Його ім’я й Царство займає перше місце в цій молитві. Те Царство вже встановлено в небі. Цар, Ісус Христос, присутній вдруге, встановлює Царство Боже на землі, як просимо в молитві. Це Царство має виступити і цілковито знищити цілий світ лукавства сатани. До того часу слуги Божі будуть безнастанно молитися, щоб те Царство було вповні встановлено.


Ми всякого часу маємо підпорядковувати себе до волі Божої.


Світові провідники самолюбно просять, щоб Господь допоміг їм виконати їхні особисті плани, щоб запанувати над світом, і в цьому духовенство допомагає їм молитися про перемогу. Ісус ніколи не молився про успіх або панування якої-будь держави цього світу над іншою.


Молитви, що не є в гармонії з Божою волею, ніколи не будуть вислухані.


Але хто скаже: “тільки не моя воля, а Твоя нехай буде” або “навчи мене творити волю Твою! Ти єси Бог” (Псал. 143:10) – то така молитва дійде до Єгови й буде вислухана. Бог Єгова чує молитви праведних, як сказано: “...Бо дуже могутня ревна молитва праведного!” (Якова 5:16). Взірцева молитва дана для тих, що щиро стараються йти за вказівками Господніми.
Тим, котрі переступають Його праведні вимоги через їхні недосконалості, Ісус сказав: “Просіть і отримаєте, щоб повна була ваша радість” (Йоана 16:24). Переступи, що виникають внаслідок недосконалості людини, бувають прощені через Ісуса Христа і стають омиті Його кров’ю.

Єгова ніколи не винен у спокушанні Своїх слуг до гріха (Якова 1:13-15). Всякі спокушання походять від диявола. Без милуючого провідництва Єгови Його слуги знайшлися б в ярмі противника диявола, котрий, “як лев рикаючий, ходить, шукаючи кого пожерти” (1Петра 5:8). Єгова не полишає їх в силі спокуси, але охороняє.

Ласкаве запрошення

Зараз, перед Армагедоном, вірні слуги Господні йдуть від міста до міста і дають ласкаве запрошення всім, що хочуть слухати.

Слова цього запрошення знаходимо в Захарія 8:21,22: ”І будуть приходити мешканці одного міста до мешканців другого та казатимуть: “Ось, ходімо туди помолитись перед лицем Єгови й шукати ласки в Єгови сил небесних; і скажуть ті: піду і я. І приходитимуть многі племена й сильні народи шукати Єгову в Єрусалимі (в Новім Єрусалимі, Його Теократичнім Правительстві) й благати Єгову.”

Чи ви бажаєте бути між цими многими племенами? Якщо так, то моліться до Єгови й завжди шукайте Царства Божого через Його Сина Ісуса Христа!